S Z O P K

Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny

Príroda nepozná hranice - zahájenie

Program cezhranicnej spolupraceV pondelok 4. októbra 2010 bol slávnostne spustený medzinárodný environmentálny projekt „Príroda nepozná hranice“. Jeho realizátormi sú Severomoravské regionální sdružení Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí (SmRS ČSOP) a Ústredný výbor Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Prievidza (ÚV SZOPK), ktorí podpísali partnerskú zmluvu v historickej sále valašskomeziříčskej radnice. Projekt potrvá 36 mesiacov a bol finančne podporený z Programu cezhraničnej spolupráce SR-ČR. Jeho hlavným cieľom je medzinárodná spolupráca pri aktívnej ochrane prírody, výskume i environmentálnej osvete.
Účasť členov ÚV SZOPK na otvorení projektu vo Valašskom MeziříčíProgram projektu v mnohom tematicky nadväzuje na predchádzajúci projekt „Valašské centrum pro udržitelný rozvoj“, ktorý v rokoch 2006–2008 úspešne realizovalo SmRS ČSOP s podporou Európskeho sociálneho fondu. Bude posilnená sieť centier obidvoch organizácií, ktoré sa budú venovať predovšetkým environmentálnej osvete a výchove. V regiónoch na hranici ČR-SR sa teda opäť rozšíri ponuka prednášok, vzdelávacích a odborných seminárov, akcií pre deti a mládež vrátane tzv. marginalizovaných skupín a ďalších aktivít. Výrazne bude rozšírený opäť i atraktívny program práce s prírodnými materiálmi a remeselné dielne podporujúce zachovanie ľudových remesiel.
Viac sa budú obidve partnerské organizácie venovať praktickému manažmentu zvlášť chránených i iných cenných území, odborným prieskumom zvlášť hodnotných časti prírody a krajiny v prihraničných oblastiach či podpore účasti občianskych združení na riešení verejných problémov. Významnou a novou pilotnou témou bude tiež ochrana vody. Prostredníctvom čiastkovej aktivity „Studánky k pohraničí“ sa budú ľudia aktívne zapájať do ochrany drobných vodných zdrojov a budú získavať povedomie o cene vody, ohrozených prírodných zdrojov a možnostiach jej ochrany. Všetky akcie budú prístupné záujemcom z obidvoch republík a bude sa u nich klásť dôraz na rozvoj česko-slovenskej spolupráce. Taktiež lektorov si budú realizátori z obidvoch republík „zapožičiavať“ medzi sebou a vzhľadom na stále zrejmejšie jazykové bariéry budú do akcií zapájané aj deti a mládež, ktoré budú v praxi znovu získavať vzťah k predtým blízkemu jazyku. Jedným z hlavných princípov projektu je spoločná práca v teréne, ktorá upevňuje neformálne vzťahy.
Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny (SZOPK) a Český svaz ochránců přírody (ČSOP) patria k najväčším mimovládnym organizáciám zaoberajúcimi sa konkrétnou ochranou prírody v partnerských republikách. Spolupracujú už 30 rokov a sú okrem iného významnou oporou a spolupracovníkom štátnej ochrany prírody (SOP a ŠOP) obidvoch štátov.



Projekt podporila Európska únia - Europský fond pre regionálny rozvoj